Genel Bilgiler

Amerika’da Hemşireliğin Temel Kavramları – 2: Ünvanlar

Amerika’ya gelmeden önce anlamakta güçlük çektiğim konulardan biri ünvanlar olmuştu. Burada hemşirelik alanında çok çeşitli ünvanlar (credentials) var ve çok etkin kullanılıyorlar. Uluslarası kongrelerde ve makalelerde hemşirelerin adının sonunda bitmek bilmeyen ekler görebilirsiniz. Bir süredir burada hemşire olarak çalıştığım için artık bu ünvanları daha iyi anlayabiliyorum. Elimden geldiğince bunları açıklamaya çalışacağım.

Öncelikle şu anda ne durumdayım yazayım: Kenan Oren, RN, BSN

Burada en kolayı herhalde RN ünvanı. Üç veya dört yıllık hemşirelik eğitimi alıp gerekli sınavları geçen herkes bu ünvanı alabiliyor. BSN ise sadece dört yıllık hemşirelik mezunları için geçerli. Açılımı ise Bachelor of Science in Nursing. Şu anda pek çok kurum öncelikli olarak BSN sahibi hemşireleri işe almak istiyor. Halihazırda RN lisansı ile çalışanları da BSN sahibi olmaları için teşvik ediyor. Bazı pozisyonlar için BSN sahibi olmak zorunlu, örneğin yönetici hemşirelik, eğitim hemşireliği.

Uzun zamandır ihmal ettiğim yüksek lisansımı bitirebilirsem MSN ünvanı alabileceğim. Açılımı Master of Science in Nursing. Yönetici hemşire olmak için MSN neredeyse şart. İleri hemşirelik pozisyonları (APN, NP gibi) için ise şu anda MSN yeterli ancak kısa zaman içinde bu durum değişebilir.  Bu ünvanlar için DNP (doctor of nursing practice) şartı konulması yönünde çalışmalar olduğunu okudum. Bu ünvan da Türkiye’deki doktora seviyesine denk geliyor.

Kısa zaman içinde almak istediğim bir ünvan ise OCN (oncology certified nurse). Bu ünvanı alabilmek için onkolojide iki yıldan fazla çalışmak ve sınavı geçmek gerekiyor. Çalıştığım kurum bir kanser hastanesi olduğu için bu ünvana çok önem veriyor. Ünvanı almak için kurum içinde ücretsiz kurslar düzenleniyor. Kurum ayrıca sınavla ilgili başvuru ücretlerini de karşılıyor. Ünvanı alanlara da yılda 1000 dolar ikramiye ödüyor. Ayrıca aldığınız maaş da hızla yükseliyor. Tek yapmam gereken kafamı kullanmak oluyor. Ancak yapılan sınav çok kapsamlı ve zor, o nedenle çoğu hemşire bu ünvanı almadan önce daha kolay olan CMSRN (certified medical-surgical nurse) ünvanı alma yoluna gidiyor. Bu sayede kurumun zorunlu kıldığı mesleki ilerlemeyi gerçekleştirmiş, maaşında artış sağlamış ve OCN alana kadar zaman kazanmış oluyorlar. Ben ise onkolojide çok uzun yıllar çalıştığım ve bu tür sınavlarda genelde zorlanmadığım için doğrudan OCN almaya çalışacağım.

Tabii bu ünvanlar dahiliye/onkoloji alanı için geçerli. Hemşireliğin her alanı için çok farklı yollar ve seçenekler var. Bazı ünvanlar mesleki deneyim ve sertifika sınavıyla, bazılarıysa yüksek lisans-doktora seviyesinde eğitimlerle elde ediliyorlar. Şu sayfada tüm sertifikalar ve ilgili ünvanların listesini bulabilirsiniz: nurse.org/articles/nursing-certifications-credentials-list/

Aslında Türkiye’de de benzer alanlarda çalışan çok sayıda hemşire var. Ancak birkaç özel alan dışında (onkoloji hemşireliği, diyaliz hemşireliği gibi) hemşirelerin kazandığı ünvanların dikkate alındığına çok tanık olmadım. Hemşirelik mesleğine ve hemşirelere verilen değeri göstermenin yollarından biri de bu ünvanların bu kadar etkili kullanılmasıdır.

13 Yorum

Yorum yapmak için tıklayın

 • Merhaba ben hemsirelik lisans egitimini yeni bitirdim ve master programina basladim ayni zamanda calisiyorum ancak cok yeniyim abdnin raise yasasi ile ilgili aciklamalarina karsin bir sirket araciligiyla green card basvurumu yaptim mayis sonucunu bekliyorum ancak ufak capta arastirmalara basladim diyebilirim yazilarinizi okudum size sormak istedigim green card araciligi ile abdye gittikten sonra rn surecine baslasak ve londrada vs girecegimiz sinavlara direkt orada girsek mantikli olur mu diger yandan turkiyede yuksek lisans yapmak bana orada bir kazanim saglar mi izlemem gereken yolu cizmeye calisiyorum yardimci olursaniz cok mutlu olurum iyi gunler

 • Green card almanın tek yolu çekiliş değil, hemşireler EB3 yoluyla da doğrudan green card alabiliyorlar. RN lisansı alıp kendine bir işveren bulman gerekiyor. Çekilişi kazanıp gelirsen tabii ki bu süreç daha kolay olur ama RN lisansı almak ve iş bulmak için bir farkı olmaz. Sınava istediğin yerde girebilirsin, turist vizesi ile ABD’de olabilir. RN lisansı için yüksek lisans bir katkı sağlamıyor ama iş bulmak için yararlı olur. Çalışmaya devam et, yüksek lisansı bitir, İngilizce çok iyi seviyede olsun. RN lisansı alma sürecine bir yıl sonra başlayabilirsin.

 • Merhaba Kenan Bey. Size 2 sorum olucak.
  1. Türkiye’de lisans mezunu olup Amerikada yüksek lisans yapma fikrine nasıl bakıyorsunuz? (Daha 2 yılım var ama şimdiden bunu düşünüyorum 🙂
  2. Orda acil hemşireliği nasıl acaba?

  Şimdiden çok teşekkür ederim.

 • 1- Böyle bir niyetin varsa doğru yerdesin çünkü yüksek lisans yapmak için de RN lisansı gerekecek. Klinik uygulamalara katılabilmek için böyle bir gereklilik var. Yüksek lisans başvuruları competition usulü yapılıyor, kabul edilebilmek için güçlü bir aday olmalısın. Çok iyi İngilizce, hemşirelikte aktif olmak vb.
  2- Acil Hemşireliği ile ilgili bilgi sahibi değilim maalesef. Ama internette bulabilirsin. Hemşirelik ile ilgili forumları takip etmeni öneririm. Ayrıca bu alanda çalışan Youtuber hemşireler de var, bir araştır bakalım.

 • Kenan bey ben İstanbul Üniversitesi ön lisans mezunu 8 yıldır paramedic olarak çalışıyorum.Siz bilirsiniz paramedic ABD eğitimi, iş kabul şartları ve ABD iş bulunabilir mi? Teşekkürler.

 • Paramedik mesleği çok iyi, ancak Türkiye’deki önlisans eğitimi maalesef burada geçerli değil. Hemşireliğe lisans tamamlama yapmak yararlı olabilir.

 • Kenan bey peki ABD paramedic eğitimi kaç yıl veya nasıl alıyorlar lise mezunu felan mı?

 • Merhaba Kenan Bey
  Bir şeyi merak ediyorum. Amerikada hemşirelik bölümünden mezun olup fizyoloji, anatomi gibi bilim dalları üzerine yüksek lisans yapanlar var mı ve tercih ediliyor mu acaba?

 • Bu konuda pek bilgim yok. Çevremde bunu yapan kimseyi de duymadım. Genelde hemşireler hemşirelik ile ilgili bir alanda yüksek lisans yapmayı tercih ediyor.

 • Merhabalar. Anestezi alanında teknisyenlerde çalışıyormuş amerikada. Eğitimleri hakkında pek bir bilgi bulamadım. Orada da sağlık liseleri var sanırım çünkü lise mezunluğu şartı gördüm açıklamasında. Tekniker ve teknisyenlerin özellikle anestezi gibi özel dallar hakkında bir yazı yazar mısınız? Sistem hakkında bir bilgimiz yok sizin kadar. Bu arada siteyi ilgi ile takip ediyorum. Umarım bu yıl tıp fakültesini kazanacağım ama halihazırda sağlık meslek lisesi anestezi mezunuyum. Teşekkürler saygılar kenan abi 🙂

 • Burada “tech” olarak adlandırılan pek çok farklı meslek var. Bunların bazıları lisans gerektirmiyor. Ama yaptıkları iş de ona göre oluyor. Lisansı olmayan biri kesinlikle ilaç uygulaması yapamaz. Hasta bakım teknisyeni bizdeki hastabakıcılar ile denk bir meslek. Maalesef Türkiye’de alınan önlisans eğitimi burada geçerli değil. Benzer bir işi burada yapabilmek için şuna benzer bir eğitim almak gerekiyor: https://pasadena.edu/academics/divisions/health-sciences/anesthesia-technology/ Yine de ilaç uygulama yetkisi olacağını sanmıyorum.

Bloga e-posta ile abone ol

E-posta ile bildirim almak için adresinizi girin.

Diğer 149 aboneye katılın

Son Yorumlar