İş Bulma

Hemşireler İçin Employment-Based Immigration EB-3

Green card denince çoğumuzun aklına sadece çekiliş yoluyla alınabilen bir şey geliyor. Aslında durum böyle değil. Halk arasında “green card” diye adlandırılan durumun resmi tanımı Lawful Permanent Resident (LPR), Türkçeye çevirirsek Yasal Kalıcı Yerleşik. Çekiliş herhalde (bir ABD vatandaşı ile evlilik dışında) bunu elde etmenin en kolay yolu. Ancak başka yollar da var. 
 
Lisans mezunu hemşireler herhangi bir eyaletin RN lisansını aldıktan sonra tam-zamanlı bir iş teklifi alırlarsa EB-3 yoluyla kendileri, eşleri ve çocukları için doğrudan green card alabilirler.
 
Genelde bu iş teklifini sadece hemşirelik işe alım ajansları (nursing staffing agencies), popüler olmayan bölgelerdeki kadroları doldurmak için yapıyor. Aynı ajanslar, avukatları aracılığıyla gerekli başvuruları sizin adınıza yapıyorlar. Türkiye’deki konsolosluk işlemlerini sizin yürütmeniz ve vize ücretlerini ödemeniz gerekiyor. Bu yolla ABD dışından bir hemşireye sponsor olmak ajanslar için (avukat ücretleri nedeniyle) masraflı ve zahmetli bir iş. Genelde bu zahmete sadece gerçekten değecek hemşireler için ve üç yıllık sözleşme karşılığında giriyorlar. Sözleşme süresi boyunca ajansın sizi tayin edeceği hastanede çalışmak zorundasınız. Bu hastaneler genelde çok popüler olmayan, küçük kasaba türü yerlerde oluyor. Sözleşme süresi dolduktan sonra görevinizde kalabilir veya başka herhangi bir yerde çalışabilirsiniz.
 
 
Türkiye’deyken kendinize nasıl bir işveren bulacaksınız? Aslında çok zor değil:
 • İş olanaklarının fazla olduğu bir eyaletin (ör: Texas) RN lisansını almak.
 • İyi derecede İngilizce bilmek, rahat bir şekilde konuşmak ve yazmak.
 • Hemşirelik ajanslarının en çok aradığı alanlarda (ör: dahiliye-cerrahi yatan hasta servisi, yoğun bakım, ameliyathane, acil..) en az 2 yıl deneyime sahip olmak.
 • Ajansların genelde aktif olduğu Linkedin’de iyi bir profile sahip olmak ve iyi ilişkiler kurmak.

Evet, belki bunların hepsini yapmak çok zor, ama imkansız değil. Green card çekilişini kazanmadan önce ben de bu yolda ilerliyordum. 

11 Yorum

Yorum yapmak için tıklayın

 • merhaba ben lise 4 öğrencisiyim üniversitede 4 senelik hemşirelik bölümü düşünüyorum burda hangi üniversiteyi okuduğumun önemi var mı yani en düşük puanlı üniversite okuyup bitirsem dezavantajım olur mu birde üniversite 1 den itibaren mi green carda yazılmam gerek.

 • Şu ana kadar RN lisansı almak için eğitimi onaylanan arkadaşlarımın okulları: Koç Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi Akdeniz Üniversitesi, Afyon Kocatepe Üniversitesi. Genelde Türkiye’deki üniversitelerin hemşirelik lisans programları geçerli olur diye düşünüyorum. Her okul hakkında bilgim yok ama iyi bir eğitim almak önemli.

 • Merhaba aklıma bir şey takıldı ben ege 2008 mezunuyum lisans hemşirelik mezunuyum ozaman lar fakülte diye geçmiyor du yüksek okul diye geçiyordu bu sorun olurmu sizce

 • Kenan Bey Merhabalar ben 2. sınıf Paramedik öğrencisiyim 2 ay sonra mezun olucam ve Amerikada çalışma hayalim var paramediklerin işe alınım şartları ve ne gibi sınavlara tabii tutuldukları birde maaşları hakkında bilgi almak isterim şimdiden teşekkürler
  cevaplarsanız minnet duyarım

 • Daha önce gelen sorulara ayrıntılı yanıt vermiştim, site içinde arama yaparsan bulabilirsin. Benim bildiğim kadarıyla önlisans diploması ABD’de geçerli değil. Yine de kendi araştırmanı yapmanı öneririm. Ayrıca önlisans eğitimi Employment Based Visa için de uygun değil. Green card çekilişine başvurmayı unutma.

 • teşekkürler kenan bey ordada paramedikler ambulansa işlev yapıyor mu? yani türkiyede onlarca özel üniversiteden binlerce mezun veriyorlar zaten hepsi düşük puanlarla giriyor 3 5 soru yapmaları yeterli, hatta senelik 30 milyar verenlerde var ünivesiteler ticarethane olmus durumda, üniversitenin etrafındaki esnaf ihya oluyor, cafeler zengin oluyor, instagrama fotograflar checkinler atılıyor, mezun işsiz pompalanıyor, hayal aleminde geziyorlar,1500 liraya calısıyorlar, ben kamudayım şükür, ordada eğitim veriliyor mu yani burda örnek vermek gerekirse sondayı erkek kız demeden takıyoruz ordada durumlar böylemi

 • Sorunu tam anlayamadım. Burada genelde mezun sayısı az olduğu için sürekli bir açık var, bu açığı kapatmak için başka ülkelerden göç almak zorundalar.
  ABD ile Türkiye arasında bazı kavramsal farklar var. Örneğin burada tüm eğitim kurumları kar amacı güden ticaret kurumları ve çok ciddi rekabet var. Türkiye’de eğitimin ve mezunların kalitesini düşüren bu durum değil, yasal düzenlemelerin yetersiz olması.
  Son cümlende ne demek istediğini hiç anlamadım. Senin şahsında değil ama sırası gelmişken bir eleştiri yapmak istiyorum. Eğitim kurumları kendi anadilinde iletişim kurmakta zorlanan mezunlar veriyor ve bu durum her alanda kalitenin düşmesine neden oluyor. Bir okuldan mezun olmak sadece diploma almak anlamına gelmemeli.

 • Kenan bey iyi günler bende bir şekilde Amerika’ya yerleşmek istiyorum bir kaç sorum olacaktı.

  1) 19 yaşındayım lise mezunu hemşireyim Üniversiteyi makine ya da yazılım olarak okuduktan sonra gelmeye çalışacaktır. Son zamanlarda hemşirelikde mantıklı gelmeye basladı sınava iki ay kaldı tercih için kararsızım oradaki olanaklar açısından ve yerleşme kolaylığı açısından hangisi daha uygun olur bir fikriniz varmı?

  2) Lise mezunu hemşire olmam bana artı puan getirir mi sonuçta 8 yıl hemşirelik eğitimi almış olacağım 🙂
  3) bulunduğunuz bölgede İslam’a karşı tutum nedir acaba mesala namaz kılmak istesem gün içinde öğlen ve ikindin olmak üzere 10 dk zaman ve alan bulabilirmiyim ve buna cevredekilerin tepkisi ne olur?

  Cevaplarsanız çok sevinirim.

 • 1) Bence gerçekten seveceğin mesleği tercih etmelisin. İş imkanları, olanakları vb nedenlerle severek yapamayacağın bir alana girmen doğru olmaz. Ancak yurt dışına göç anlamında hemşirelik diğerlerine göre çok daha avantajlı.

  2) Lise eğitimini dikkate alacaklarını sanmıyorum, burada benzeri bir sistem yok çünkü.

  3) Amerika’da din konusunda herhangi olumlu veya olumsuz bir tepki almazsın. Müslüman, Hristiyan, Budist veya Pastafaryan olman herhangi bir sorun yaratmaz. Mola saatinde ne yapacağına da kimse karışmaz.

Bloga e-posta ile abone ol

E-posta ile bildirim almak için adresinizi girin.

Diğer 186 aboneye katılın

Son Yorumlar